Kardiolog

lekarz medycyny kardiolog Sławomir Sypuła

Lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Obecnie pracuje w Lecznicy Ursynów Stokłosy oraz w Szpitalu MSWiA. Pomimo tego, iż Pan doktor jest doświadczonym specjalistą z nieprzeciętną wiedzą jest także osobą, którą opisać w dwóch słowach: „Swój Człowiek”. Dzięki temu jest wysoko oceniany w opinii Pacjentów.

LUS Kardiolog serce

Kardiologia jest nauką zajmującą się głównie sercem i jego chorobami, ale nie tylko. To dział medycyny obejmujący także cały układ krążenia, a więc żyły, ciśnienie i tętnice. Proces rozwoju kardiologii postępuje bardzo szybko ze względu na fakt, że choroby układu sercowo-naczyniowego są obecnie najczęstszą przyczyną umieralności.

Kardiologia zapobiegawcza to walka z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, głównie otyłości, nadciśnienia, zaburzeń lipidowych, nikotynizmu i cukrzycy polegająca na promowaniu zdrowego trybu życia.

Kardiologia nieinwazyjna skupia się na diagnostyce i leczeniu farmakologicznym. Wykorzystuje się tu techniki pomocne przy diagnozowaniu chorób bez agresywnej ingerencji w organizm człowieka (np. tomografia komputerowa, elektrokardiografia, echokardiografia, scyntygrafia).

Kardiologia inwazyjna opiera się na leczeniu schorzeń układu krążenia. Obejmuje ona trzy działy: hemodynamikę (ocena i leczenie naczyń, diagnostyka i leczenie wad wrodzonych i nabytych serca), elektroterapię (wszczepianie rozruszników i kardiowerterów) i elektrofizjologię (diagnostyka i terapia arytmii).

Oddzielnym typem kardiologii jest kardiologia dziecięca. Nie łączy się jej jednoznacznie z kardiologią dorosłych, ponieważ układ krążenia dzieci jest trochę inny niż u człowieka dorosłego.