Dermatolog

Karolina Rutkowska

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie lekarz rezydent Oddziału Dermatologii Dorosłych Centrum Dermatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Zajmuje się następującymi chorobami dorosłych i dzieci:

 1. Trądzik;
 2. Trądzik różowaty;
 3. Choroby alergiczne i atopowe (wyprysk, eczema; atopowe zapalenie skóry, pokrzywka);
 4. Choroby zakaźne (brodawki wirusowe, opryszczka, mięczaki zakaźne, infekcje bakteryjne: liszajec zakaźny, ropnie, czyraki, grzybice);
 5. Owrzodzenia podudzi;
 6. Łuszczyca;
 7. Liszaj płaski;
 8. Łojotokowe zapalenie skóry;
 9. Łysienie;
 10. Choroby przenoszone drogą płciową:
  • Opryszczka
  • Chlamydioza;
  • Rzeżączka;
  • Kłykciny kończyste.

Ponadto wykonuje następujące zabieg i świadczenia:

 1. Konsultacje;
 2. Peeling chemiczny;
 3. Usuwanie zmian skórnych (brodawczaków, włókniaków, pieprzyków);
 4. Biopsja ze zmian skórnych do badania histopatologicznego.
 5. Leczenie trądziku, wyprysków, łuszczycy, grzybicy, opryszczki, łysienia, liszajców, liszajów płaskich, czy owrzodzenia.
 6. Dermoskopia;
 7. Dermatochirurgia, leczenie biologiczne łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów;
 8. Usuwanie: brodawek łojotokowych, włókniaków, mięczaków zakaźnych, kłykcin kończystych;
 9. Nacinanie ropni, czyraków;
 10. Oczyszczanie owrzodzeń podudzi;

Dermatologia jest bardzo obszerną dziedziną nauki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zajmuje się nie tylko trądzikiem czy innymi chorobami skóry, ale także chorobami włosów, paznokci i błon śluzowych. Łączy ona w sobie wiedzę z zakresu różnych dziedzin, ponieważ wszelkie zmiany w organizmie mają wpływ na stan naszej skóry. Najczęściej spotykane choroby skóry (dermatozy):

 • Trądzik – najczęściej przejawia się jako zaskórniki, grudki i krostki na skórze. Ich powstawanie wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Niewłaściwe postępowanie z trądzikiem może powodować pozostanie nieestetycznych blizn na skórze, dlatego warto już we wczesnej fazie jego powstawania zgłosić się do lekarza.
 • Łuszczyca – objawia się płaskimi, czerwonawymi obszarami pokrytymi srebrzystą łuską. Przyczynami łuszczycy mogą być choroby genetyczne, infekcje, leki, a nawet stres.
 • Grzybica – wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze, których skutecznie rozprzestrzeniają się w ciepłych i wilgotnych miejsca. Czesto ignorujemy pierwsze z jej objawów, jakimi są swędzenie i pieczenie. Tymczasem już wtedy najlepiej zgłosić się do dermatologa, ponieważ samodzielne kuracje często kończą się nawrotem choroby.
 • Atopowe zapalenie skóry – jest przewlekłą chorobą skóry atakującą skórę twarzy i ciała niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Rozpoczyna się od dokuczliwego swędzenia, następnie skóra staje się przesuszona doprowadzając do powstawania ropnych krostek w różnych miejscach na ciele.