Dermatolog

Karolina Rutkowska

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie lekarz rezydent Oddziału Dermatologii Dorosłych Centrum Dermatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Zajmuje się następującymi chorobami dorosłych i dzieci:

  1. Trądzik;
  2. Trądzik różowaty;
  3. Choroby alergiczne i atopowe (wyprysk, eczema; atopowe zapalenie skóry, pokrzywka);
  4. Choroby zakaźne (brodawki wirusowe, opryszczka, mięczaki zakaźne, infekcje bakteryjne: liszajec zakaźny, ropnie, czyraki, grzybice);
  5. Owrzodzenia podudzi;
  6. Łuszczyca;
  7. Liszaj płaski;
  8. Łojotokowe zapalenie skóry;
  9. Łysienie;
  10. Choroby przenoszone drogą płciową:
    • Opryszczka
    • Chlamydioza;
    • Rzeżączka;
    • Kłykciny kończyste.

Ponadto wykonuje następujące zabieg i świadczenia:

  1. Konsultacje;
  2. Peeling chemiczny;
  3. Usuwanie zmian skórnych (brodawczaków, włókniaków, pieprzyków);
  4. Biopsja ze zmian skórnych do badania histopatologicznego.
  5. Leczenie trądziku, wyprysków, łuszczycy, grzybicy, opryszczki, łysienia, liszajców, liszajów płaskich, czy owrzodzenia.
  6. Dermoskopia;
  7. Dermatochirurgia, leczenie biologiczne łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów;
  8. Usuwanie: brodawek łojotokowych, włókniaków, mięczaków zakaźnych, kłykcin kończystych;
  9. Nacinanie ropni, czyraków;
  10. Oczyszczanie owrzodzeń podudzi;

Dermatologia jest bardzo obszerną dziedziną nauki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zajmuje się nie tylko trądzikiem czy innymi chorobami skóry, ale także chorobami włosów, paznokci i błon śluzowych. Łączy ona w sobie wiedzę z zakresu różnych dziedzin, ponieważ wszelkie zmiany w organizmie mają wpływ na stan naszej skóry. Najczęściej spotykane choroby skóry (dermatozy):

  • Trądzik – najczęściej przejawia się jako zaskórniki, grudki i krostki na skórze. Ich powstawanie wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Niewłaściwe postępowanie z trądzikiem może powodować pozostanie nieestetycznych blizn na skórze, dlatego warto już we wczesnej fazie jego powstawania zgłosić się do lekarza.
  • Łuszczyca – objawia się płaskimi, czerwonawymi obszarami pokrytymi srebrzystą łuską. Przyczynami łuszczycy mogą być choroby genetyczne, infekcje, leki, a nawet stres.
  • Grzybica – wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze, których skutecznie rozprzestrzeniają się w ciepłych i wilgotnych miejsca. Czesto ignorujemy pierwsze z jej objawów, jakimi są swędzenie i pieczenie. Tymczasem już wtedy najlepiej zgłosić się do dermatologa, ponieważ samodzielne kuracje często kończą się nawrotem choroby.
  • Atopowe zapalenie skóry – jest przewlekłą chorobą skóry atakującą skórę twarzy i ciała niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Rozpoczyna się od dokuczliwego swędzenia, następnie skóra staje się przesuszona doprowadzając do powstawania ropnych krostek w różnych miejscach na ciele.