Okulista

W LUS aktualnie przyjmuje lekarz okulista Cezary Wójtowicz

Okulista - LUS - Warszawa

Okulista jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem różnych chorób oczu. Najczęściej stawiamy się u okulisty w celu rozpoznania i skorygowania wady wzroku.

Wady wzroku:

  • Astygmatyzm – wada, która wiaże się z z zakłóceniem symetrii oka, przez to obraz, który widzimy, staje się niewyraźny.
  • Krótkowzroczność – jak sama nazwa wskazuje, osoby cierpiące na krótkowzroczność dobrze widzą obraz w bliskiej odległości od oka, mają zaś problemy z widzeniem na duże odległości. Spowodowane jest to skupianiem promieni światła przed siatkówką oka, a nie na niej.
  • Dalekowzroczność – to stan przeciwny do krótkowzroczności. Obraz skupiany jest tu za siatkówką oka, dlatego dalekowidz widzi wyraźniej, gdy obraz jest odsunięty.
  • Starczowzroczność (presbiopia) – to proces naturalnego starzenia się oka, który skutkuje ograniczeniem bliskiego widzenia.

W razie zauważenia problemów z ostrością widzenia należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty. Co nie oznacza, że okulistę mamy odwiedzać tylko w przypadku kłopotów ze wzrokiem. Ważne jest systematyczne badanie w przypadku podjęcia pracy, która naraża nas na jego pogorszenie (np. częste spędzanie czasu przed komputerem). Dlatego badanie okulistyczne często towarzyszy badaniom u lekarza medycyny pracy, gdzie uzyskujemy zaświadczenie o zdolności do wykonywania zawodu.